چرا باید در خرید یو اس بی هاب (USB Hub) دقت کنیم!

inAugust 26, 2019

با سلام

چند روزی بود نیاز مبرم به یک USB Hub داشتم وقتی که در بازار جستجو کردم دیدم واقعا قیمت این کالا خیلی غیر منطقی بالا رفته حتی با بررسی در یک سایت فرشگاه اینترنتی دیدم کالایی که در زمان نه خیلی دور کمتر از شش ماه 4 برابر شده و رسیده به 85 هزار تومان دیگه یو اس بی هاب از یک برند معتبر به مرز 1 میلیون هم رسیده واقعا متعجب شدم!

به ناچار مجبور به خرید یک usb hub از برند P-Net شدم البته کالایی با همین برند چند سال قبل خرید کرده بودم و کارایی خوبی نداشت!

کالا 7 پورت و عملکرد آن در استفاده از موس، کیبورد، پرینتر و تبلت گرافیکی خوب بود اما چون تبلت من شارژی بوده مطمئن بودم که حتما صدمه وارد خواهد کرد. تصمیم گرفتم که آداپتور همراه usb hub رو استفاده کنم با ابزار آمپر و ولتاژ رو سنجیدم و این آداپتور اسمی 500 میلی آمپر (طبق مشخصات درج شده روی کالا) و در واقعیت کمتر از این مقدار بود. تصمیم گرفتم یک برد تغذیه سوئیچینگ 5 ولت و 2 آمپر استفاده کنم.

کارایی خوب بود اما برای اینکه مطمئن بشم آیا ولتاژی به درگاه usb سمت pc نمی‌رسد این قسمت رو بررسی کردم و دیدم که با کمال تعجب 5 ولت usb یکسو نشده که مطمئن هستم  به مادربورد لپ تاپ یا pc صدمه وارد می‌کند.

usb hub رو باز کردم و نگاهی به برد اون کردم و دیدم که ورودی مثبت جک آداپتور و usb یکسو نشده و با تحقیقی که کردم دیود 1N5408 میشد بزارم و گذاشتم اما ولتاژی به مقدار 300میلی ولت باز برمیگرده و از طرفی ولتاژ ورودی رو حدود 500میلی ولت کاهش میده که تو عملکرد پورت هاب مشکل ایجاد میکنه به هرحال از گذاشتن اون منصرف شدم اما شما‌ انجام بدید و در سمت سیم قرمز سمت USB که ولتاژ مثبت 5 ولت داره بزارید بودنش بهتر از نبودن اون است.

دیدم که امکان گذاشتن خازن وجود داره و خازن 220uF 16V به تعداد عدد 4 عدد روی مدار گذاشتم که پیشنهاد میشه خازن استفاده بشه بی تاثیر نیست!

همانطور که در تصاویر مشاهده کردید من خازن ها رو در برد با رعایت جهت مثبت خازن قرار دادم که به آسانی با دقت میشه مسیر مثبت رو تشخیص داد.

اما usb hub از برند معتبری رو برای بررسی و شاید بدست آوردن راهکاریی برای مشکل usb hub پی‌نت رو بررسی کردم و به این نتیجه رسیدم هرچقدر پول بدی آش میخوری!

خودتون هر دو برد رو بررسی کنید میتونید بفهمید چقدر تفاوت وجود داره!

در آخر میخوام بگم تو انتخاب usb hub خیلی دقت کنید چون مطمئن باشید انتخاب نادرست و ارزان قیمت به pc شما حتما صدمه وارد خواهد کرد. البته فراموش نکنم اگر در استفاده از usb hub های رده متوسط نیازی به آداپتور نداشتید به نظرم زیاد مشکلی بوجود نیاد اما مطمئن باشید روزی نیاز به آداپتور خواهد بود!

من سواد الکترونیک زیاد ندارم پس اگر اشکالی، خطایی از من سرزده لطفا نادیده بگیرید و برای رفع اشکال خوشحال میشم که با من درمیان بزارید.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *